Inger Johanne Lauritzen
Inger Johanne Lauritzen

Helt siden jeg tråkket mine barnesko i Tromsø, og fikk boltre meg i min fars snekkerverksted, har jeg vært opptatt av å skape.
Veien gikk via tre år søm på yrkesskolen, ett år husflidskole med vev som fag, til Kunsthøyskolen i Bergen. Etter 5 års studier tok jeg hovedfagseksamen i interiørarkitektur og møbeldesign. Etter mange år som interiørarkitekt i Bergen valgte jeg å pensjonere meg fra jobben for å la den kunstneriske delen av meg få større plass. Etter over tretti år i Bergen flyttet jeg tilbake til Tromsø.
Mediet jeg jobber med er fotocollage. En fotocollage er som å lage en tradisjonell collage, der man bruker saks og lim, men hos meg foregår det digitalt. Detaljer maskes ut og settes inn i en ny sammenheng i Photoshop. Bildene bygges opp lag på lag, og det ferdige resultatet består av 20 - 40 ulike bildefiler. Fotoene jeg bruker er mine egne. Det er i naturen og det er gatelangs jeg leter etter motiver, bakgrunn og detaljer, små og store flater - farger og teksturer - fugler og dyr. Jeg er alltid på jakt etter noe som kan brukes i historiene jeg vil fortelle.